Juura-ajastu

Võtsin siis taaskord selle bürokraatiatoreduse ette, mida muu maailm välismaalase registreerimisena tunneb. Kuigi viisa veel läbi saama ei hakka, olen ma suutnud oma elamisloa kuskile niimoodi ära paigutada, et üles enam ei leia. Ja seda on üsna pea vaja selleks, et probleemideta Indiast minema saaks ja selleks, et pärast probleemideta tagasi ka saaks.
Õnneks on nad FRRO (Foreigners Regional Registration Office) mulle lähemale kolinud ja see jõle korruptsiooniurgas asub nüüd Indira Nagaril.
Läksime siis Bharadiga sinna – mina oma asja pärast, Bharad selleks, et ta teab kannada keelt ja ega ju välismaalastega tegelevas kontoris muud saagi  asju liikumapanevaks jõuks olla, kui keel, mida ainult Karnataka kohalikud oskavad!
Bharad küsis kohe robinal vajalikud asjad ära ja sai vastuseks, et mul on politseist väljastatud dokumenti vaja selle kohta, et paber kadunud on. No selge.
Läksime politseisse, kus ühest kohast teise solgutati ja lõpuks kass Basilio näoga paks ment meid (Bharadit) ära kuulas. Terve aeg oli vormikandjal siuke nägu peas, et kui rasvatüki ja paari 100-ruupialisega ei õlita, siis mutrid liikuma ei hakka. Mina kui seaduskuulekas ja raskelt kangekaelne eksemplar ei kavatsegi nende kuramuse lastele kommi ostma hakata, nii et kõiksugused altkäemaksud jäävad ära.
Loogiline, et siis ei ole abi ka loota.
Ment ütles dramaatiliselt naeratades, et tal tuleks meile vajalik paber andes omal pahandusi ja kahjuks ei saa aidata. Ma pean minema ja juristilt notariaalselt kinnitatud tõendi võtma, et mul elamisluba kadunud on (!) ja selle eest annab tema paberi, mille eest loodetavasti FRRO-st duplikaadi saab.

Karkudega jeesus, mida loogikat!?

Läksime siis minu tänavanurgal asuvasse kitsukesse seinaorva, kuhu hallipäine jurist pesa on teinud. Bharad võttis jälle jutuotsa enda peale ja kuigi kogu diskussioon puhtas inglise keeles käis, rääkis peamiselt tema.

Jurist oli muidugi ka omaette ooper.
Nimi: Timms. Ei mingit ees- ega perekonnanime. Tutvustas end lihtsalt kui Timms.
Mõte näis tal päris terav, kui ladusalt kirjutatud juurajuttu mu tõendil lugedes tõdeda võis – aga keel oli sama terav. Ja keel tegi mingit oma asja: terve aja meiega suheldes, lausete vahel ja meid kuulates, tõendit iidsel trükimasinal sisse klõbistades ja paberites tuulates oli Timmsi suu kergelt paokil ja keel liikus välkkiirelt edasi-tagasi nagu tuuleklaasipuhastaja.

-Niisiis, sa oled Inglismaalt?
-Ei, Eestist.
-Tšehhist?
-Eestist.
-Ja kus see asub?
-Euroopas.
-Ei, mis riigis?
-Eesti ongi riik.
-Jah, aga osa mingist teisest riigist ju?
-Ei, lihtsalt Eesti.
*kougin kotist vanakooli passi välja, tumesinise ja räsitud*
-Selline riik ongi?
-Jah.
-Ja ei ole osa mingist teisest riigist?
-Ei. Lihtsalt Eesti.
-Teil on seal diktaator või kuningas või… Mis?
-President…
-Ja siuke riik ongi? Estropia?
-Eesti.
-Ja mis keelt te seal räägite? Prantsuse?

-Mis?
-Eesti keelt.
-Soh.

Timms näpsas mult passi ja lehitses seda huviga. Pildiga leheni jõudes hüüatas ta lapseliku rõõmuga: “Issake, sa olid siis nii paks! Ja nüüd tulid Indiasse ja oled (*tõstab ainult nimetissõrme püsti*) selline.”

Lawyered!

Mingi konkuadvokaat pani mulle nii konkreetselt ära, et ma ei osanudki midagi öelda.

Timms lehitses passi edasi.

-Mida Indias teed? Õpid?
-Töötan.
-Mis tööd teed? Tarkvara?
-Tõlkija.
-Ohhoo, mis keelt tõlgid?
-… (*hingan sügavalt sisse ja välja*) Eesti.
-Sa oled siis ju haruldane. Ma pole sinusuguseid enne näinud. Prantslasi, sakslasi, venelasi on palju. Aga sina…ja su…keel… Sa saad ilmselt kõvasti dollareid. Palju palju raha, ära hakka vastu ajama.

Strike two.

Edasi vaatasin 15 minutit kuidas ta trükimasinal hoolikalt ettevalmistatud teksti tippis, kuhu kõik mu andmed ja kurb saatus üles sai tähendatud.

-Peate kell 8 õhtul tagasi tulema, siis tuleb notar.
-Kas teie siis polegi notar?
-Oi ei. Mina olen jurist! ütles Timms uhkelt.
-Selge.
-Ma helistan kell 8 üle.

Ei helistanud. Paberit ka pole.

4 responses

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s